جستجو

نشر سخن

نمایش به عنوان گرید لیست
مرتب سازی بر اساس
نمایش در هر صفحه
تصویر از ادبیات داستانی

ادبیات داستانی

«ادبیات داستانی»‌ نوشته‌ی جمال میرصادقی اولین بار تحت عنوان «قصه، داستان کوتاه، رمان» منتشر شد. این کتاب جهت آشنایی با اصول و فنون هنر داستان‌نویسی و خلق ادبیات داستانی غنی کمک می‌کند.
تصویر از اسرارنامه

اسرارنامه

کتاب اسرارنامه مشتمل است بر ۳۳۰۵ بیت در ۲۲ مقاله است. سه مقاله نخستین آن به ترتیب دربارهٔ توحید و نعت رسول اکرم و فضائل خلفای راشدین است. از مقاله چهارم به بعد دربارهٔ موضوعات گوناگون تصوف است.
تصویر از الهی نامه

الهی نامه

هنر عطار در این است که علاوه بر اینکه داستان را بسیار زیبا و با بیانی شیرین عنوان می کند، مسایل عمیق عرفانی و اخلاقی را داخل آن گنجانده و به گوش مخاطب می رساند. در این ابیات عطار درباره شعر خود صحبت و اینطور عنوان می کند که تا به حال هیچ کس آنچه را او در شعرش آورده بیان نکرده و معتقد است که: چو شعر من همه توحید پاک است اگر در خلد برخوانی چه باک است؟ سپس نام کتاب را اینگونه بیان می کند: در گنج الهی برگشادم الهی نامه نامِ این نهادم بزرگانی که در هفت آسمانند الهی نامه عطار خوانند
تصویر از بلاغت و عروض و قافیه در ادب فارسی (2 جلدی)

بلاغت و عروض و قافیه در ادب فارسی (2 جلدی)

مجموعۀ حاضر برگزیده‌ای از مقالات دانشنامۀ زبان و ادب فارسی است.شامل نزدیک به دویست و هشتاد مقاله که در آنها به اهمّ اطلاعات مربوط به حوزۀ بلاغت فارسی،اعمّ از فصاحت،بلاغت،معانی،بیان،بدیع و عروض و قافیۀ فارسی پرداخته شده است.
تصویر از به یاد محمد قزوینی

به یاد محمد قزوینی

یاد کردن محمد قزوینی به هر مناسبتی مغتنم است و هر چند مجموعه ای که به یاد او گردآوری و چاپ شود، در قبال خدمات مهم او به ادب و تاریخ ایران، قدرشناسی ناچیزی است. در کتاب حاضر بیست و یک گفتار مندرج است که از آن میان شانزده گفتار نوشته دانشمندان و پژوهشگران ایرانی و پنج گفتار از ایران شناسان اروپا و ترکیه است. در تمام این مقالات به علاقه ها و سلیقه های علمی قزوینی توجه شده است.
تصویر از بوطیقا و سیاست در شاهنامه

بوطیقا و سیاست در شاهنامه

کتاب بوطیقا و سیاست در شاهنامه ،برخی از جنبه های مطالعات غریبان را در باب شاهنامه که حماسه ملی ایران است به چالش می کشد و استدلال می کند که این مطالعات نه تنها از نظر شیوه ی کار ناقصند،بلکه اساسا معرف دلمشغولی ها و نکرانی های غریبان در مورد ایرانند،نه تحلیل شاهنامه. امیدسالار در این کتاب بررسی های غربی شاهنامه را در زمینه اصلی خودشان یعنی تضاد سیاسی میان ایران و آمریکا قرار می دهد و کتاب را که نماد هویت فرهنگی ایرانی است از جنبه هایی ورای تحلیل ادبی صرف بررسی می کند.