جستجو
منو بستن

روانشناسی

نمایش به عنوان گرید لیست
مرتب سازی بر اساس
نمایش در هر صفحه
تصویر از هنر ظریف بی خیالی

هنر ظریف بی خیالی

ما آن‌قدر فرصت و قدرت و انرژی نداریم که به همه چیز اهمیت بدهیم. باید بی‌خیال خیلی چیزها بشویم تا بتوانیم تمام فکر و ذهن و انتخاب‌ها و تصمیم‌های خود را، روی گزینه‌ی محدود و مشخص، متمرکز کنیم.
نوشتن با تنفس آغاز می شود

نوشتن با تنفس آغاز می شود

نوشتن با تنفس آغاز می شود پیکربخشی صدای معتبرتان
نویسنده: لرن هرینگ
مترجم: حمید هاشمی
انتشارات: نشر بیدگل

کتاب نوشتن با تنفس آغاز می‌شود محصول قلم نویسندۀ مبتکر و صاحب ذوقی است که تحصیلات دانشگاهی‌اش‌ (کارشناسی ارشد هنرهای زیبا و مشاوره روان شناسی) را در خدمت آموزه‌‌های عملی نویسندگی گذارده‌است و با لحنی صمیمی و خردی گسترده راهی برای کشف آن چه "عمیق نوشتن" می‌نامد به خواننده نشان می‌دهد؛ مسیری ملموس برای فرآوری تخیل هنری و بیان روان محتوای ذهن. با درس‌‌های ساده‌‌ای در سه فصل این کتاب می‌آموزید وقتی دل و ذهنتان به سویی دیگر التفات می‌کند، مثل دوستی در کنار "نوشتن تان" بمانید. تأکید این آموزگار بر حواس پنج گانه و تمرینات بدنی و تنفس حرفه‌‌ای، پشتکار و دیدن فنی نویسندگان آینده را نسبت به عمل نوشتن رشد می‌دهد. ضمن همراه شدن با تمرینات فصل نخست این کتاب به تمرکز فکر و کسب آمادگی ذهنی می‌پردازید. در فصل دوم تمرینات مخصوص نوشتن را انجام می‌دهید که مفصل تر و همگام با رشد توانمندی نویسندگی است؛ و نهایتاً در فصل سوم آموزه‌‌های فنی تری در ارتباط اکتسابی با تن به دست می‌آورید که بی شباهت به خود شرق دور نیست.
تونل

تونل

تونل
نویسنده: ارنستو ساباتو
مترجم: مصطفی مفیدی
انتشارات: نیلوفر
اثر ارنستو ساباتو به کوشش مصطفی مفیدی به فارسی ترجمه شده است. ارنستو ساباتو، نویسنده‌ی آرژانتینی، یکی از بزرگ‌ترین شخصیت‌های ادبی آمریکای لاتین است. او ته‌تغاری یک خانواده‌ی ده‌نفره‌ی ایتالیایی بود که طراحی و نقاشی را عاشقانه دوست داشت. آشنایی با ریاضیات و جذابیت نظم بی‌نظیرش او را دامن‌گیر کرد. پس از فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه بوینس‌آیرس و دریافت مدرک دکترا از علم کناره گرفت و به سراغ عشق قدیمی‌اش ادبیات رفت. ساباتو در حین کار کردن در آزمایشگاهی خصوصی در پاریس، رمان «در خفا، به‌خاطر احساسات منفی از دانشمندان» را نوشت که هیچ‌گاه منتشر نکرد: «هیچ‌وقت از کارم راضی نیستم. برای شادی‌ام نمی‌نویسم. می‌خواهم جلوی مردن اثرم را بگیرم.» تنها سه رمان از صافی کمال‌طلبی و آرمان‌گرایی او رد شدند. یکی از آن‌ها «تونل» بود. او در اولین رمانش داستان «کاستل» نقاشی شناخته‌شده و خودپسند را که از دیده نشدن آثارش ناراحت است، بی‌پرده و شفاف روایت می‌کند: «شهرت، فروتنی را برایت ساده می‌کند. خود را فروتن جلوه دادن ساده است. به‌راحتی می‌توان خودپسندی را درون افراد شناخت.» کاستل پس از آشنا شدن با «ماریا» که به بخشی از نقاشی‌اش خیره شده بود، دریافت که او یگانه فردی است که دیدگاه و سبک هنری‌اش را درک می‌کند. اما به قتل رسیدن دختر او را به سلول انفرادی کشاند: «به‌ نحوی احساس می‌کنم که دارم تاوانی را می‌پردازم، تاوان قانع نبودن به آن بخش از ماریا که مرا (موقتاً) از تنهایی نجات می‌داد. فوران غرور، شور و شوق افزون‌شونده به این‌که او فقط مال من باشد باید به من هشدار می‌داد که راه خطایی در پیش گرفته‌ام، راهی که سمت و مسیر آن را خودپسندی و نخوت تعیین می‌کرد.» ساباتو با بیان دقیق افکار و دیدگاه روان‌شناختی شخصیت اصلی، اثری جذاب به دست داده است. آلبر کامو درباره‌ی تونل گفته است: «تلخی و تندی، شور و حرارت آن را می‌ستایم.» ادبيات و فلسفه بازتاب شرايط اجتماعي افراد و جامعه‌اي كه در آن زندگي مي‌كنند، است. در اين ميان رمان‌هايي با گرايش‌ و سبك و سياق فلسفي، دريچه‌اي متفاوت از مفهوم ادبيات و فلسفه را به روي خوانندگان خود باز مي‌كنند. داستان‌هاي فلسفي جزء جدايي‌ناپذير دنياي ادبي ارنستو ساباتو هستند. او با ديدي روانشناسانه و فلسفي داستان‌هاي حيرت‌انگيزي درباره‌ي مسائل اخلاقي و اجتماعي بشر امروز نوشته است.
تصویر از خودت را تباه نکن

خودت را تباه نکن

باورت نمی‌شود اگر بگویند : «تو، تنها تو، مسئول تمام زندگی ات هستی؟»
تصویر از شرکت خلاقیت

شرکت خلاقیت

اد کتمول بنیان‌گذار شرکت پیکسار و مدیرعامل کنونی پیکسار و دیزنی در کتاب جذاب و خواندنیِ شرکت خلاقیت از مسیر شگفت‌انگیزی که طی کرده گفته، از رسیدن به رؤیاهایش، از ساختن ذره‌ذره‌ی پیکسار و انقلابی که همراه با استیو جابز و جان لستر ایجاد کرده و البته از کارکردن با استیو جابز. این کتاب راهنمای خلاق‌بودن است، راهنمای کوتاه‌نیامدن در مسیرِ رسیدن به رؤیاها، راهنمای شکست‌خوردن و دوباره‌برخاستن، راهنمای ساختن محصولاتی بی‌نقص از مدیری که کتابش را با این جمله تمام کرده است: عالی‌کردنِ محصول هدف است.
تصویر از هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها

هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها

کتاب «هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها» کتابی غافل‌گیرکننده است؛ نثر آن روان و خواندنی است و نویسنده،‌ مارک منسن،‌ مفاهیم پیچیده را، با آوردن مثال‌های مختلف از زندگی واقعی افراد مختلف به خواننده منتقل می‌کند. نویسنده، زندگی خودش را هم در متن کتاب وارد می‌کند و همین موضوع باعث می‌شود که خواننده با کتاب احساس نزدیکی کند. «هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها»، مفاهیمی مثل رنج، درد، دغدغه، مرگ و زندگی را به‌صورت واقعی و ملموس روایت و واکاوی می‌کند و همانطور که در متن کتاب هم آمده، شعارش یه کلمه است: «صداقت». «فرهنگ امروز ما خلاصه شده است در انتظارات مثبت اما غیرواقعی: خوشحال‌تر باشید، سالم‌تر باشید، بهترین باشید؛ بهتر از دیگران؛ باهوش‌تر، فرزتر، ثروتمندتر، جذاب‌تر، معروف‌تر، سازنده‌تر، رشک‌برانگیزتر، و تحسین‌شده‌تر. بی‌نقص و شگفت‌انگیز باشید، هر روز طلا بخورید و درحالی‌که همسر سِلفی‌انداز و دو کودک و نصفتان را برای خداحافظی می‌بوسید، در بالگردتان بنشینید و به سوی دفتر کارتان بروید. شما شغل فوق‌العاده لذت‌بخشی دارید و روزهایتان را صرف انجام کارهای بسیار ارزشمندی می‌کنید که احتمالاً روزی کرهٔ زمین را نجات خواهد داد.