جستجو
منو بستن

گفتمان حکایت

تولید کننده: نیلوفر
نظریات ژرار ژنت در حوزه‌ی روایت‌شناسی، تا به‌امروز تنها از طریق ترجمه‌های پراکنده، گاه نادرست از زبان انگلیسی، در دسترس پژوهشگران ایرانی قرار گرفته است. درک روایت‌شناسی،مستلزم تمییز میان سه شاکله‌ی اصلی است: داستان، حکایت، روایت. داستان متشکل است از سلسله‌ای رخداد یا کنش که شخصی به نام راوی نقلش می‌کند؛ حاصل کار، همانی است که بدان حمایت می‌گوییم. به دیگر سخن، روایت یعنی شیوه‌ی تعریف داستان. ژرار ژنت در این کتاب، افزون بر ارائه‌ی تعریفی دقیق از مفاهیم اصلی روایت‌شناسی وتبیین ساختارهای آن ( انواع راوی، انواع روایت، انواع توصیف، انواع زمان)، تحلیلی موشکافانه از رمان مارسل پروست، در جست‌وجوی زمان از دست رفته، عرضه می‌کند تا گواهی باشد دال بر کارآمدی نقد روایت‌شناختی در تحلیل داستان، همچنین درک روایت‌های پیچیده. از همین رو، انتشارات نیلوفر، تا چندی دیگر، با هدف تسهیل در بهره بردن از این سترگ و هفت‌جلدی، عصاره‌ای از آن را با توضیحات و تحشیه، در کمتر از هزار صفحه منتشر خواهد کرد. ترجمه‌ی گفتمان حکایت که حاصل همکاری مستقیم نویسنده و مترجمان حدفاصل 1394 تا 1396 است، از سوی مرکز ملی کتاب فرانسه (CNL) به عنوان اثر برتر و شایسته تقدیر معرفی شده است. این کتاب مبنای اصلی تمامی پژوهش‌هایی است که امروز در گستره‌ی روایت‌شناسی انجام می‌شود. مفاهیم بررسیده، کمک شایانی است برای تحلیل رمان، خواه معاصر، خواه کهن، به ویژه از دیدگاه تطبیقی.
قابلیت دسترسی: ناموجود
95,000 تومان
i h
ارسال به
*
*
Shipping Method
نام
تخمین زمان ارسال
مبلغ
گزینه حمل و نقلی تعیین نشده است

نویسنده در کتاب گفتمان حکایت تعریف درستی از مفاهیم اولیه‌ی روایت‌شناسی و تبیین ساختارهای آن ارائه می‌دهد. اما برای درک بیشتر آن توسط خواننده‌ی کتاب از رمان هفت‌جلدی در جستجوی زمان از دست رفته‌ مارسل پروست استفاده می‌کند. به منظور اینکه مخاطب بتواند روایت‌های پیچیده را درک و تحلیل کند.

روایت‌شناسی مجموعه‌ای از قوانین است که به ما در شناخت ژانرهای روایی و نظام‌های حاکم بر روایت و ساختار متن و پیرنگ آن کمک می‌کند. پیشینه‌ی آن به کتاب بوطیقای ارسطو بازمی‌گردد. خود روایت‌شناسی به سه دوره‌ی پیش از ساختارگرایی، دوره‌ی ساختارگرایی و پس از ساختارگرایی تقسیم می‌شود و برای درک بهتر روایت‌شناسی باید سه بخش اصلی آن یعنی داستان، حکایت و روایت را شناخت.

مشخصات محصولات
پدید آورندهژرار ژنت
تعداد صفحات367
سال انتشار1400
شمارگان770
نوبت چاپاول
قطع کتابرقعی
شابک978-622-6654-86-9
نوع جلدشومیز
مترجمآدین حسین زاده.کتایون شهپرراد
0.0 0
نقد و بررسی خود را بنویسید بستن
*
*
  • بد
  • عالی
*
*
*