جستجو
منو بستن

پنین

تولید کننده: کارنامه
"پنین" از محبوب ترین رمان های "ولادیمیر ناباکوف" است که یکی از بامزه ترین و در عین حال دل آزارترین شخصیت ها را در میان کاراکترهایی که به وسیله ی او خلق شده دارا می باشد. پروفسور تیموفی "پنین" مهاجری روسی در دهه ی پنجاه میلادی است که گمراه و سرگردان شده و با تشویش در یک کالج آمریکایی به کار مشغول شده است. "پنین" تلاش می کند تا عزت و شرافت خود را در مجموعه ای از سوءتفاهمات غم انگیز و گاه طنزگونه حفظ بنماید. اما تمام این رویداد ها در بستری از توطئه های ظریف دانشگاهی و دست کاری های یک راوی که عامدانه غیر قابل اعتماد جلوه می کند، اتفاق می افتد. "ولادیمیر ناباکوف" ابتدا او را به شکل یک شخصیت تقریبا کمیک آفریده که به تدریج در مقابله با افرادی که به او می خندند، قدم علم می کند. "پنین" که قهرمان مضحک و دلهره آور این رمان جذاب است، چه با سوار شدن در یک قطار اشتباه برای ارائه ی یک سخنرانی به زبانی که چندان هم به آن مسلط نیست، و چه با برگزاری یک مهمانی با اساتید پرمدعا که در آن می فهمد قرار است شغلش را از دست بدهد، آرام و به تدریج عمیق ترین غرایز محافظت کننده ی خوانندگان را برمی انگیزاند. او همچنین عاشق خستگی ناپذیری است که هر چه در آستین محبت دارد به معشوقه ی بی وفای خود تقدیم کرده و در ازای آن هیچ چیز به جز بی توجهی و تمسخر دریافت نمی کند. این رمان تحسین شده با خط داستانی غیریکنواخت خود توجه مخاطبین زیادی را به خود جلب ساخته و شهرت ملی و بین المللی زیادی را برای "ولادیمیر ناباکوف" به ارمغان آورده است.
قابلیت دسترسی: موجود
65,000 تومان
ارسال به
*
*
Shipping Method
نام
تخمین زمان ارسال
مبلغ
گزینه حمل و نقلی تعیین نشده است
قسمت هایی از کتاب پنین (لذت متن)
تیموفی پنین در اتاق نشیمن نشست، پاهایش را پاآمریکانسکی (به سبک امریکایی) روی هم انداخت و وارد جزئیات غیرلازم شد. شرح حالی بود در یک کلام- در چند کلام. متولد سنت پترزبورگ در ۱۸۹۸. مرگ والدین هردو در ۱۹۱۷ از تیفوس. عزیمت به کیف در ۱۹۱۸. پنج ماه خدمت در ارتش سفید، ابتدا به عنوان تلفنچی صحرایی، سپس در دفتر اطلاعات نظامی. فرار از کریمۀ تحت هجوم سرخ ها به قسطنطنیه در ۱۹۱۹. تکمیل تحصیلات دانشگاهی … در پراگ. ارتباط با موسسات مختلف علمی. بعد خوب برای اجتناب از اطالۀ کلام: از ۱۹۲۵ ساکن پاریس، ترک فرانسه در آغاز جنگ هیتلری. حالا هم اینجا. تبعۀ امریکا. تدریس زبان روسی و موضوع های مشابه در کالج ویندل. از هاگن سرپرست گروه آلمانی، همۀ ارجاعات قابل دسترسی است. یا از مجتمع مسکونی استادان مجرد کالج. مگر آنجا راحت نبود؟ پنین گفت: «آدم های خیلی زیاد. آدم های کنجکاو. حالا حریم مخصوصی برایم کاملا لازم است.

توی دهان خیسش که هنوز نیم حس بود و بدجوری مثله شده بود، یک جریان گرم درد داشت به تدریج جای یخ و چوب مادۀ بی حس کننده را می گرفت. بعد از آن، چند روزی عزادار پارۀ عزیزی از وجودش بود. تعجب کرد که چقدر به دندان هایش علاقه داشته. زبانش مثل فک خپله و لیزی لابه لای صخره های مأنوس با شادی جست وخیز می کرد و میلغزید به سرحدات یک قلمرو مضرس اما امن سرک می کشید، از چاله چوله ها می گذشت، از دیواره بالا میرفت از سرازیری پایین می آمد و یک تکه جلبک شیرین توی همان شکاف قدیمی پیدا می کرد.

من و پنین از مدت ها قبل واقیعتی را پذیرفته بودیم که اضطراب آور بود اما بحثش زیاد پیش نمی آمد: این واقعیت که در گروه آموزشی هر کالج می شد نه فقط کسی را پیدا کرد که به طرز غیرعادی شبیه دندانپزشک آدم یا رئیس ادارۀ پست باشد بلکه می شد کسی را هم دید که در همان جمع حرف های یک برادر دوقلو داشته باشد. من حتی یک مورد سه قلو در یک کالج نسبتا کوچک می شناسم که … ضلع بزرگ مثلثش من بودم؛ و یادم هست که اولگا کروتسکی مرحوم یک بار به من گفت که بین حدود پنجاه معلم یک مدرسۀ فشردۀ زبان در زمان جنگ … علاوه بر پنین واقعی، که به نظرم منحصربه فرد است، شش پنین وجود داشت.
مشخصات محصولات
پدید آورندهولادمیر نابوکف
تعداد صفحات302
سال انتشار1400
شمارگان1100
نوبت چاپچهارم
قطع کتابجیبی
شابک978-9644-31047-8
نوع جلدشومیز
0.0 0
نقد و بررسی خود را بنویسید بستن
*
*
  • بد
  • عالی
*
*
*