جستجو
منو بستن

نیایش

تولید کننده: سپیده باوران
نیایش» مجموعه چند نوشته به قلم و ترجمه دکتر علی شریعتی(۱۳۵۶-۱۳۱۲)، نو اندیش دینی است. وی در این کتاب ترجمه‌ای از نوشتار نیایش به قلم «الکسیس کارل» و همچنین نوشتاری از خودش در این باره را گردآورده است. در بخشی از مقاله «نیایش» از این کتاب می‌خوانیم: «چنین به نظر می‌رسد که نیایش اصولاً کشش روح است به سوی کانون غیرمادی جهان. به طور معمول نیایش عبارت است از تضرع، ناله مضطربانه و طلب یاری و استعانت و گاهی یک حالت کشف و شهود روشن و آرام درونی و مستمر و دورتر از اقلیم همه محسوسات. به عبارت دیگر، می‌توان گفت که نیایش پرواز روح است به سوی خدا و یا حالت پرستش عاشقانه‌ای است نسبت به آن مبدئی که معجزه حیات از او سرزده‌است و بالاخره، نیایش نمودار کوشش انسان است برای ارتباط با آن وجود نامرئی، آفریدگار همه هستی، عقل کل، قدرت مطلق، خیر مطلق، پدر و منجی هر یک از ما. صرف نظر از نقل اوراد فرمولی، حقیقت نیایش یک حالت عرفانی پرگدازی را مجسم می‌کند که در آن، دل به خدا جذب می‌شود. این حالت از طبیعت عقل سرچشمه نمی‌گیرد و از همین روست که تا آنجا که غیر قابل ادراک است در نظر اهل فلسفه و استدلال، غیر قابل قبول باقی می‌ماند. همان‌طور که حدیث جمال و عشق در دفتر نیست و به درس و تعلیم نیاز ندارد، آنها که دلی خالی از اندیشه دارند خدا را همچون گرمای خورشید و یا عطر گل، به طور طبیعی، احساس می‌کنند. اما همین خدایی که این‌چنین با کسی که دوست داشتن را می‌داند به‌آسانی کنار می‌آید، خود را از چشم آن که جز فهمیدن نمی‌داند پنهان می‌دارد.»
قابلیت دسترسی: ناموجود
33,000 تومان
i h
ارسال به
*
*
Shipping Method
نام
تخمین زمان ارسال
مبلغ
گزینه حمل و نقلی تعیین نشده است

خدایا بر محمد و آلش رحمت فرست و مرا در مجاری اعمال و مجالی احوال از نعمت اعتدال برخوردار ساز و در اقوال و افعال از اهل صواب و سِداد و از ادله هدایت و رشاد و از زمره صالحینِ عباد قرار ده و رستگاری در معاد و سلامت از کمینگاه عذاب را نصیبم فرمای. خدایا برای خودت از نیروی نفس من آنچه را که باعث آزادی و پیراستگی اش گردد بِسِتان و آنچه را که وسیله تامین حوائج و اصلاح کار نفس من شود به آن بازگذار، زیرا نفس من در معرض هلاک است مگر آن که تواش نگاه داری. خدایا اگر غم به سوی من لشکر انگیزد، ساز و سلاح من تویی و اگر از همه جا و همه کس محروم شوم هدف امیدم تویی و اگر حوادث و شداید بر من هجوم آورد استغاثه ام به توست و هر چه از دست برود عوضش و هر چه تباه شود اصلاحش نزد تو، و هر چه را ناپسند داری تغییرش به دست توست. پس پیش از بلا عافیت، و پیش از طلب توانگری، و پیش از گمراه شدن هدایت را بر من انعام کن و مرا از رنج عیب جویی بندگان محفوظ دار و ایمنی از عذاب روز بازپسینم ارزانی دار و از رهبری کاملم برخوردار ساز.
خدایا بر محمد و آلش رحمت فرست و بدی ها را به لطف خود از من برطرف کن و مرا به نعمت خود بپروران و به کرم خود اصلاح فرمای و به احسان خود مداوا کن و در سایه رحمتت جای ده و در خلعت خشنودی ات بپوشان و چون کارها بر من دشوار و درهم شود، به صواب ترین آن ها و چون کردارها مشتبه گردد به پاکیزه ترین و نافع ترین آن ها و چون مذاهب متناقض شود به پسندیده ترین آن ها موفق ساز.
خدایا بر محمد و آلش رحمت فرست و تارکم را به تاج بی نیازی بیارای و مرا به حسن تدبیر در امور بگمار و دوام هدایت ارزانی دار و به توسعه دستگاه آشفته مساز و زندگی ساده و آرام عطا فرمای و زندگانی ام را به مشقت دائم و رنج روزافزون مبتذل منمای و دعایم را به سویم برمگردان، زیرا که من برای تو معارضی نمی شناسم و با تو مثل و مانندی نمی پرستم.

مشخصات محصولات
پدید آورندهدکتر علی شریعتی
تعداد صفحات192
سال انتشار1400
شمارگان1100
نوبت چاپچهارم
قطع کتابرقعی
شابک9786005957099
نوع جلدشومیز
0.0 0
نقد و بررسی خود را بنویسید بستن
*
*
  • بد
  • عالی
*
*
*