جستجو
منو بستن

دوستان

نمایش به عنوان گرید لیست
مرتب سازی بر اساس
نمایش در هر صفحه
تصویر از ایکاروس

ایکاروس

کتاب پیش رو مجموعه ای است از داستان های کوتاه با نام "ایکاروس و داستان های دیگر از نویسندگان آلمانی زبان" که بیش از صد و سی قصه به قلم بیش از سی نویسنده را به صورت منتخب در بردارد. در این میان از معروف ترین نویسندگانی که آثارشان در مجموعه ی "ایکاروس و داستان های دیگر از نویسندگان آلمانی زبان" آمده می توان به "آرتور شنیتسلر"، "هرمان هسه"، "فرانتس کافکا"، "برتولت برشت"، "هاینریش بل" و "توماس برنهارد" اشاره کرد. در این مجموعه همچنین داستانی از "الفریده یه لی نک" با نام "ایکاروس، یک موجود والاتر" آمده است که عنوان مجموعه از آن گرفته شده است. آنچه امروز به عنوان داستان کوتاه در ادبیات آلمان شناخته می شود، فرم ادبی است که عمده ی قدرت آن به قرن بیستم بر می گردد. این ابزار قدرتمند ادبی که در خدمت بیان دغدغه های فلسفی و اجتماعی بود، در ابتدا از نمونه های آمریکایی اش الهام گرفت اما نمی توان نقش فرم های بومی کهن را در شکل گیری آن انکار کرد؛ فرم هایی که به قرون وسطی و حتی قبل تر از آن برمی گردند و شامل افسانه ها، لطایف، رمان و داستان های عاشقانه بودند. مجموعه ی "ایکاروس" از چنین رویکردی برخوردار است و علاوه بر تاکیدی که بر ادبیات مدرن دارد، از خاستگاه داستان های کوتاه در قرن هجدهم تا بیستم کشورهای اتریش، سوئیس و آلمان، نمونه هایی را هر چند کوتاه جمع آوری نموده است. این مجموعه بر اساس تاریخ تولد نویسندگان تدوین شده است و روایت های آن از درون مایه های روان شناختی، سیاسی، اجتماعی، تعلیمی و شاعرانه برخوردارند.
تصویر از خمسه نظامی

خمسه نظامی

مولفان بهاء‌الدین خرمشاهی، الیاس‌بن‌یوسف نظامی
تصویر از کلیات شمس تبریزی

کلیات شمس تبریزی

بر اساس تصحیح و طبع شادروان بدیع الزمان فروزانفر. مشخص ساختن غزل های الحاقی و مقدمه از دکتر اردوان بیاتی. ویژگی های مهم این طبع: نخست) تمام ۳۲۲۹ غزل را در یک جلد با حروفنگاری شکیل گنجانده است. دوم) غزل های منسوب به دیگران در پانویس مشخص گردیده. سوم) ترجیعات و رباعیات را هم در بر دارد. چهارم) دارای واژه نامه است. پنجم) فهرست غزل ها در آغاز کتاب آمده اس
تصویر از کلیات سعدی

کلیات سعدی

شامل : بوستان ، گلستان ، غزلیات ، ترجیعات ، قطعات ، رباعیات ، ملحقات ، مفردات ، مواعظ ، و.... بر اساس تصحیح و طبع شادروان محمدعلی فروغی و مقابله با دو نسخۀ معتبر دیگر. تصحیح مقدمه، تعلیقات و فهارس به کوشش بهاءالدین خُرّمشاهی. ویژگیهای این اثر: نخست) بر اساس نسخۀ طبع قدیم ۱۳۱۶-۱۳۲۰ تصحیح شادروان فروغی است. دوم) گلستان و بوستان با مهمترین تصحیح آنها که اثر شادروان دکتر غلامحسین یوسفی است مقابله شده و همه اختلافها (بدون مزج و اختلاط آنها) با ضبط های نسخۀ فروغی در پانویس آورده شده است. سوم) دارای انواع فهارس است مخصوصاً کشف الابیات بوستان. چهارم) دارای بیش از ۱۵۰ نسخۀ تعلیقات و توضیحات در پایان کتاب است.
تصویر از انگیزه آفرینندگی

انگیزه آفرینندگی

نامِ “انگیزۀ آفرینندگی” را نویسنده از آن رو بر این کتاب گذاشته که امیدوار است شرحش از فراگردِ پُر تکاپویِ هنر به خواننده بگوید که آفرینشگریِ هنری هر آینه بخشی گوهرین از “انسان بودن” است، و از همان روزگارانِ پیشتاریخی همواره جایگاهی گرامی و ارجمند در جانِ آدمی داشته است. برتریِ کتابِ حاضر بر بسیاری از همتاهایش در آن است که افزون بر نگارگری و پیکره سازی و معماری، چهار عرصۀ هنرهایِ نمایشی، موسیقی، سینما، و رقص را زمینۀ پژوهشِ خود می نهد. حُسنِ دیگرِ کتاب این است که نویسنده پیش از درآمدن به حیطۀ خاصِ هنرهایِ یک روزگار یا یک سرزمین، سخنی عام می آورد دربارۀ اوضاع اجتماعی، حال و هوایِ روحی و ذوقی، اندیشه هایِ هنر شناختی، و جلوه هایِ ادبی و فلسفیِ آن روزگار و آن سرزمین.
تصویر از آرزوهای بزرگ

آرزوهای بزرگ

آثار ماندگار و بی نظیر چارلز دیکنز باعث شده تا محبوبیت او از محدوده کشور انگلستان فراتر رود و امروزه همه‌ی جهان او را به عنوان رمان‌نویسی با دغدغه‌های اجتماعی بشناسند. «آرزوهای بزرگ» یکی از مشهورترین آثار اوست که در آن اختلاف طبقات کارگری با چاشنی روابط عاشقانه در روزگاری پر جرم و جنایت روایت می‌شود.