جستجو
منو بستن

متقین

تولید کننده: نیستان
متقین شرح خطبه‌ متقین نهج‌البلاغه است، خطبه‌ای عظیم و عمیق که حضرت امیرالمؤمنین در پاسخ همام که گفت یا علی! صف لی المتقین (متقین را برایم توصیف کن)، فرمودند. خطبه چنان عمیق و پرمعنا است که با اعتراف نویسنده مبنی بر ایجاز متن باز کتاب قریب چهارصد صفحه شده است. در این کتاب سیدمهدی شجاعی با استفاده از آیات قرآن و احادیث و روایات، به شرح و توضیح عبارت به عبارت خطبه میپردازد. در ذیل عبارت «ومشیهم التواضع» میخوانیم: این دریادلان بال بر زمین تواضع میسایند و در آسمان خضوع پرواز میکنند و از زلال چشمه خشوع مینوشند و در باران فروتنی غسل میکنند. تواضع را میوه درخت علم خویش میدانند و فروتنی را زکات خرمن متراکم شرف و فضیلت خود میشمرند. این بزرگمنشان همچنان که شیرینی عفو و گذشت را در زیر دندان قدرت خود مزمزه میکنند، حلاوت تواضع را بر بام رفعت خویش میچشند.
قابلیت دسترسی: موجود
75,000 تومان
i h
ارسال به
*
*
Shipping Method
نام
تخمین زمان ارسال
مبلغ
گزینه حمل و نقلی تعیین نشده است

جرعه اول:  نیازهای نهفته و پرسش های ناگفته

همّام نامی، از یاران و صحابی امیر عارفان که دست تمنا از دامن امیال دنیوی بریده و چشم توجه بر هواجس نفسانی فرو بسته، به حضور مولا شرفیاب می شود و پنجره آرزوهای خویش را بر خورشید حضرتش می گشاید و دنیای نیازهای عمری نهفته و پرسش های ناگفته را در ظرف جمله ای به پای مبارک حضرتش می ریزد که:
یا اَمیرالْمُوْمِنینَ، صِفْ لی الْمُتَّقینَ حَتّی کَانّی اَنْظُرُ اِلَیْهِمِ
یا امیرالمومنین! تقواپیشگان را به من بنمایان.
مولایمان که عمری است در حسرت سوال بندگانِ در خواب رفته می سوزد و خورشید قلبش در التهاب گشودن روزنی رو به ظلمت دنیاییان لحظه می شمرد و چشمه علمش به دنبال منفذ و بهانه ای برای جاری شدن می گردد و فریاد جگرسوز « سَلونی » اش آتش عطش نیازهای انبیاء سلف و اولیاء خلف را دامن می زند، از پاسخ بدین سوال شانه خالی می کند و پس از تاملی کوتاه همام را به تقوا و نیکوکاری دعوت می نماید و به این آیه از قرآن استناد می فرماید که: « خداوند با تقواپیشگان و نیکوکاران است » و طبیعی است که کویر تشنگی همام با این یک جرعه سیراب نمی شود. او پاسخی به وسعت نیازهای خویش طلب می کند.
ولی علی ـ جان عالمی به فداش ـ باید عمق ظرفیت سائل را بشناسد که می شناسد، بل بشناساند و روزنی در خور طاقت چشمان سائل از نور بگشاید.
و همام، علی را ـ سلام الله علیه ـ سوگند می دهد که در بیابان برهوت ابهام، نه تنها تشنه رهایش نکند که سیرابش گرداند.
پس علی زبان به مدح خداوند و ثنای او می گشاید و بر مقتدا و ولی و رهبر خویش پیامبر اکرم درودهای فراوان می فرستد؛ که اگر عمر با برکت پیامبر تا آخرین دم حیات مقدس علی امتداد میافت هرگز علی زبان به سخن نمی گشود و خطبه نمی خواند به احترام معلم؛ همچنان که امام حسن ـ روحی فداه ـ هرگز در زمان پدر بر فراز منبر ننشست و امام حسین ـ سلام الله علیه ـ در زمان امامت برادر سخن نگفت و بزرگ فرزندان این بزرگواران همگی بر این ادب تاسی کردند تا قائم منتظر و هر کدام در زمان امامت شکوهمند خویش هیچ کلام بیاد پیامبر بر زبان جاری نکردند تا بدین سان خود اولین پاسدار مقام ولایت و امامت باشند.
اَللّهُمَّ اجْعَلنا مِنْ شیعَتِهِمْ وَ اَتْباعِهِمْ وَ مَوالیهِمِ.ْ
مشخصات محصولات
پدید آورندهسید مهدی شجاعی
تعداد صفحات290
نوبت چاپبیستم
قطع کتابرقعی
شابک978-964-337-339-9
نوع جلدشومیز
0.0 0
نقد و بررسی خود را بنویسید بستن
*
*
  • بد
  • عالی
*
*
*