جستجو
منو بستن

راهبرد

ثربخشی عملیاتی و راهبرد، هر دو برای عملکرد برتر، که در نهایت، هدف اصلی هر سازمانی است، ضروری­اند. ولی روش عمل این دو بسیار متفاوت است: شرکت فقط زمانی می‌تواند عملکرد بهتری نسبت به رقبا داشته باشد که تمایزی پایدار ایجاد کند. شرکت باید ارزش بیشتری به مشتریانش عرضه کند یا ارزشی معادل را با قیمتی پایین­تر خلق کند و یا هر دو را انجام دهد. نتیجه­ی چنین امری، به شکل سودآوری بیشتر در حساب سود و زیان شرکت منعکس می­شود. یعنی ارائه­ی ارزش بیشتر، به شرکت اجازه می­دهد که قیمت متوسط بیشتری تعیین کند. علاوه بر این، کارایی بیشتر به هزینه­ی متوسط پایین­تری منجر می­شود. در نهایت، همه‌ی تفاوت­های بین شرکت­ها از نظر هزینه یا قیمت، از صدها فعالیت مانند دریافت سفارش مشتریان، مونتاژ محصولات نهایی و آموزش کارکنان مشتق می‌شوند که این فعالیت­ها برای طراحی، تولید، فروش و تحویل کالاها و خدمات نیاز است. اجرای فعالیت­ها، هزینه­هایی را در بردارد و انجام دادن این وظایف به شکلی کاراتر از رقبا، مزیت هزینه­ای را برای شرکت به ارمغان می­آورد. به همین ترتیب، تمایز، هم از انتخاب فعالیت­ها و هم از چگونگی اجرای آنها ناشی می­شود. بدین ترتیب، فعالیت­ها اجزای اساسی مزیت رقابتی به شمار می­روند. مزیت داشتن یا نداشتن، از همه­ی فعالیت‌های شرکت ناشی می­شود، نه از برخی فعالیت­های محدود شرکت. اثربخشی عملیاتی به معنای اجرای بهتر فعالیت­ها در مقایسه با رقباست. اثربخشی عملیاتی، کارایی را در بر می­گیرد ولی به آن محدود نمی­شود. این مفهوم به هر تعداد از روش­هایی اشاره دارد که باعث می‌شوند شرکت از ورودی­هایش استفاده­ی بهتری کند. برای نمونه این کار را با کاهش ضایعات و یا تولید سریع­تر محصولات بهتر انجام دهد. در مقابل، جایگاه‌یابی راهبردی به معنای اجرای فعالیت­هایی متمایز از رقبا و یا اجرای فعالیت­های مشابه با رقبا، به شکلی متفاوت است. تفاوت­های زیادی در مقوله­ی اثربخشی عملیاتی در میان شرکت­ها وجود دارد. برخی شرکت­ها قادرند در مقایسه با دیگران، از ورودی­هایشان، ستاده­های بیشتری به دست بیاورند، زیرا این شرکت­ها تلاش­های زائد را حذف می­کنند، فناوری پیشرفته­تری را به کار می­گیرند، انگیزه­ی بهتری برای کارکنانشان ایجاد می­کنند و یا بصیرت بهتری درباره‌ی مدیریت فعالیت­های خاص و یا مجموعه­ای از فعالیت­ها دارند. چنین تفاوت‌هایی در اثربخشی عملیاتی، جایگاه سودآوری بهتری را نسبت به رقبا رقم می­زنند؛ زیرا این تفاوت­ها بر هزینه­ی نسبی و سطوح تمایز، تأثیر می‌گذارند.
قابلیت دسترسی: موجود
46,000 تومان
i h
ارسال به
*
*
Shipping Method
نام
تخمین زمان ارسال
مبلغ
گزینه حمل و نقلی تعیین نشده است

چرا شرکت ها نمی توانند راهبرد داشته باشند؟ چرا مدیران از اتخاذ تصمیم های راهبردی اجتناب می کنند؟ یا اگر در گذشته تصمیم های راهبردی گرفته اند، چرا اجازه می دهند که راهبردها تباه یا محو شوند؟
عموماً، به نظر می رسد که تهدیدهای راهبرد به دلیل تغییر در فناوری یا رفتار رقبا، از بیرون شرکت ریشه می گیرند. تغییرات بیرونی می توانند مسئله ساز باشند، اما بزرگ ترین تهدید راهبرد، از درون شرکت است. دیدگاهی گمراه­کننده درباره ی رقابت، شکست های سازمانی و به ویژه، تمایل به رشد، راهبرد را تضعیف می کنند.
مدیران در رابطه با ضرورت انتخاب کردن سردرگم شده اند. هنگامی که شرکت ها از سرحد بهره وری دور باشند، بده بستان ها غیر ضروری به نظر می رسند. ممکن است این طور به نظر آید که شرکت موفق باید بتواند، هم زمان از رقبای خود در همه­ی ابعاد پیشی گیرد. از آنجایی که متفکرانِ مشهورِ مدیریتی تصور می کنند که مدیران موفق مجبور به بده بستان نیستند، مدیران قاطعانه احساس می کنند که چنین کاری نشانه­ی ضعف است.
مدیران که از پیش بینی های اَبَر رقابت خسته شده اند، با تقلید کردن همه­ی کارهای رقبا، احتمال به وجود آمدن اَبَر رقابت را افزایش می دهند. مدیران تشویق شده اند تا تفکر تحول آفرین را دنبال کنند و همین امر باعث می شود که هرگونه فناوری جدید را کورکورانه تعقیب و تقلید کنند.
پیگیری اثربخشیِ عملیاتی، امری اغواکننده است؛ زیرا اثربخشی عملیاتی، واقعی و عملی است. در دهه­ی گذشته، مدیران برای ارائه­ی عملکرد ملموس و سنجش­پذیر تحت فشار بوده اند. برنامه های اثربخشی عملیاتی، پیشرفتی اطمینان بخش حاصل می کنند، اگرچه ممکن است که سودآوری همچنان دست یافتنی نباشد. نشریات کسب­وکار سیلی از اطلاعات درباره ی کارهای سایر شرکت ها روانه ی بازار می کنند و با این کار ذهنیت « بهترین روش » را تقویت می کنند. بسیاری از مدیران که در مسابقه­ی اثربخشی عملیاتی گرفتار شده اند، در حقیقت نیاز به راهبرد را درنمی یابند.

مشخصات محصولات
پدید آورندههاروارد
تعداد صفحات310
سال انتشار1399
شمارگان1000
نوبت چاپپنجم
قطع کتابرقعی
شابک9786006465708
نوع جلدشومیز
مترجمسمیه زمانی
0.0 0
نقد و بررسی خود را بنویسید بستن
*
*
  • بد
  • عالی
*
*
*