جستجو
منو بستن

ادبیات مشروطه

کتاب ادبیات مشروطه؛ از ناسیونالیسم تا ممالک محروسه ایران نوشتهٔ باقر صدری نیا است و نشر خاموش آن را منتشر کرده است. این کتابْ ادبیات دوران مشروطه را با تمام فراز و فرودش بررسی می‌کند.
قابلیت دسترسی: ناموجود
125,000 تومان
ارسال به
*
*
Shipping Method
نام
تخمین زمان ارسال
مبلغ
گزینه حمل و نقلی تعیین نشده است

سه تابلوی مریم میرزادهٔ عشقی (مقتول ۱۳۰۳ ش.). عشقی از جمله شاعران این دوره بود که در عرصهٔ شعر نیز مانند سیاست، دل در گرو انقلاب داشت. او علاوه‌بر کوشش برای رسیدن به اسلوب تازه، در مواردی به نظریّه‌پردازی نیز اهتمام ورزیده است (نک: میرزاده عشقی، ص ۱۶۳-۱۶۴). عدول از طرز قافیه‌آرایی متقدّمان، عدم پای‌بندی به رعایت تساوی تعداد مصرع‌ها در بندهای شعر و بهره‌گیری از برخی ویژگی‌های رمانتیسم، از جمله شگردهای او برای دست‌یابی به اسلوب تازه است. در میان این قبیل سروده‌های او سه تابلوی مریم از اعتبار خاصّی برخوردار شده است. عشقی خود این شعر را دیباچهٔ انقلاب در ادبیّات نامیده و مدّعی شده است که با سرودن آن «موفق به ایجاد یک طرز نو و مرغوبی در اشعار زبان فارسی شده است» (همان، ص ۱۶۳). این شعر که به سال ۱۳۰۲ ش. در قالب مخمّس سروده شده است، با گسست از سنّت، شعر فارسی را یک گام به شعر نو نزدیک کرده است (کریمی حکّاک، ص ۱۳۸۲). عشقی در این شعر، با تصویرسازی و نحوهٔ بیان تخیّل شاعرانهٔ مأخوذ از مکتب رمانتیسم، اثری بیش و کم متفاوت با هنجاری‌های جمال‌شناختی رایج روزگار پرداخته است و از همین رو، نیز او را اوج نوع رمانتیسم در آغاز قرن شمسی حاضر تلقّی کرده‌اند (شفیعی کدکنی، ادوار شعر فارسی از مشروطیّت تا سقوط سلطنت، ص ۵۰). سه تابلوی مریم عشقی را می‌توان واپسین شعر رمانتیک اجتماعی در پایان عصر مشروطه به شمار آورد (نک: صدری‌نیا، ص ۲۰۹).

افسانۀ‌نیما. «افسانهٔ» نیما را باید حدّفاصل کوشش‌های پراکنده و نه‌چندان موفق پیشروان تجدّد در حوزهٔ شعر فارسی و ظهور طرز تازه‌ای محسوب داشت که نخستین طلیعه‌های آن پانزده سال بعد با شعر «ققنوس» نیما پدید آمد و شعر نو یا شعر آزاد نیمایی نامیده شد. این شعر که اولین بار در سال ۱۳۰۱ ش. انتشار یافت، متشکّل از بندهای پنج مصراعی است و بر وزن «فاعلن فاعلن فاعلاتن» سروده شده است. «افسانه» در عین‌حال که منظومه‌ای غنایی است، با نمونه‌های دیگر شعر غنایی تفاوت آشکاری دارد. این شعر از حیث نوع نگاه شاعر به طبیعت و زندگی و برخورداری از نوعی رمانتیسم انزواجویانه و معترض، تخیّل بدیع، وزن و آهنگ کم‌سابقه، اثری مهم شناخته شده است. از حیث مکالماتی نیز که در خلال این منظومه آمده است، می‌توان آن را گامی به سوی دست‌یابی به شعر نمایشی محسوب داشت (نک: آرین‌پور، ج ۲، ص ۴۷۲-۴۷۴؛ شفیعی کدکنی، همان، ص ۱۱۰؛ پورنامداریان، ص ۷۶-۷۷). «افسانه» با اینکه از سبک معمول انحراف کلّی ندارد و از حیث مضمون چندان پخته و مرغوب نیست، و با وجود سکته‌های وزنی، مجموعاً اثری است بدیع و سرشار از تخیّل (نک: آرین‌پور، همان‌جا).

مشخصات محصولات
پدید آورندهباقر صدری نیا
تعداد صفحات276
سال انتشار1401
شمارگان700
نوبت چاپاول
قطع کتابرقعی
شابک9786226942805
نوع جلدشومیز
0.0 0
نقد و بررسی خود را بنویسید بستن
*
*
  • بد
  • عالی
*
*
*